Aké existuje príslušenstvo k športovým kamerám?

Kúpili ste si svoju prvú športovú kameru a začínate premýšľať, ako natáčanie videa posunúť na ďalšiu úroveň? Potom vám príde vhod obrovské množstvo najrôznejších držiakov, diaľkových ovládačov, úchytov a ďalších pomocníkov, ktorí vám pomôžu aj pri náročných aktivitách zachytiť tie najlepšie momenty. Ako sa ale v hromade príslušenstva zorientovať?

Kúpili ste si svoju prvú športovú kameru a začínate premýšľať, ako natáčanie videa posunúť na ďalšiu úroveň? Potom vám príde vhod obrovské množstvo najrôznejších držiakov, diaľkových ovládačov, úchytov a ďalších pomocníkov, ktorí vám pomôžu aj pri náročných aktivitách zachytiť tie najlepšie momenty. Ako sa ale v hromade príslušenstva zorientovať?

Doba čítania 8 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Držiaky na telo

Držiaky sú najbežnejším príslušenstvom pre športové kamery. Ak si totiž na horskom bicykli zrovna vychutnávate obľúbený zjazd alebo si razíte cestu prašnou cestou, oplatí sa mať obe ruky voľné. Držiaky na telo sú vhodné pre zhotovovanie záberov z pohľadu prvej osoby.

Rôzne typy držiakov sú vhodné pre rôzne situácie

Držiaky na helmu

Pre športy, pri ktorých využívate helmu, je držiak na helmu ideálnou možnosťou. So svetom sa potom môžete podeliť o zábery z pohľadu prvej osoby, prípadne kameru otočiť na seba a stať sa tak hlavným hrdinom videa. Držiak sa na helmu upevňuje pomocou špeciálnych lepiacich úchytov, ktoré kameru pevne prichytia, takže sa nemusíte báť, že by ste ju niekde stratili.

Držiaky na hlavu

Nie každý šport vyžaduje, aby ste si hlavu chránili helmou. V takej chvíli vám bude vyhovovať pružná čelenka, ktorej veľkosť si ľahko nastavíte tak, aby vám perfektne sadla. Samotná kamera je k čelenke pripevnená v oblasti vášho čela. Toto umiestnenie je ideálne pre nakrúcanie záberov z pohľadu prvej osoby. Doslova sa na svet môžete pozrieť svojimi očami. Ak si teda nabudúce chcete natočiť prebiehanie svojho obľúbeného horského chodníka alebo zdokumentovať výlet do hôr, čelenka vám s tým pomôže.

Ďalšou možnosťou, ako akčné kameru nosiť na hlave, je nacvakávací držiak pre šiltovku. Stačí ho aj s kamerou pricvaknúť k šiltu a máte hotovo. Toto rýchle a pohodlné riešenie sa hodí predovšetkým pre menej náročné aktivity. Skvele tak zachytíte zaujímavú prechádzku mestom alebo výlet do prírody.

Hrudné pásy

Hrudný pás je ďalšou alternatívou, ako kameru nosiť na svojom tele. Oceníte ho predovšetkým vo chvíli, keď chcete do svojho videa dostať zábery z iného uhla. Prsné držiaky bývajú vyrobené z pružných materiálov a sú veľkostne nastaviteľné. Nebudú vás teda v pohybe nijako obmedzovať. Ľahko ich pretiahnete aj cez hrubú zimnú bundu, čo sa hodí pri natáčaní na lyžiach alebo snowboarde. Samotná kamera je pevne umiestnená na vašich prsiach, takže sa nemusíte obávať, že by ste ju stratili.

Držiaky na ruku

Držiak na zápästie využijete vždy, keď potrebujete mať voľné ruky, ale zároveň chcete mať slobodu pri robení záberov. Kameru ľahko natočíte tak, aby presne zaberala, čo práve robíte. Môže sa hodiť pri natáčaní zaujímavých detailov. Treba pri horolezectve.

Ďalšie možnosti uchytenia

Športovú kameru dnes zvládnete pripevniť takmer na čokoľvek.

Nalepovacie a prísavné držiaky

Nalepovacie držiaky sú ideálne, ak chcete svoju kameru pripevniť k akémukoľvek rovnému či zakrivenému povrchu. Ich využitie je naozaj široké. Môžete ich prilepiť na karosériu auta a získať skvelé zábery jazdy alebo ich nalepiť na lyže, surf aj snowboard. O svoju kameru sa pritom báť nemusíte, nalepovacie držiaky sú veľmi odolné.

Prísavné držiaky sa najlepšie hodia na sklo a ďalšie materiály, ku ktorým sa môžu pricucnúť. Výhodou je, že na rozdiel od nalepovacích držiakov, ich môžete opakovane zložiť a naložiť. Využiť sa dajú napríklad na čelnom skle v aute, ak chcete zaznamenávať svoju jazdu a mať nespochybniteľný dôkaz pre prípad nehody.

Držiaky na riadidlá

Ak sa svojou kamerou často vyrážate na adrenalínové jazdy na bicykli alebo na motorke, iste sa vám môžu hodiť držiaky na riadidlá. Ich výhodou je dobrá kontrola nad vydaným záberom. Skrátka natočíte kameru tak, kam chcete, aby smerovala, a o viac sa nemusíte starať. Umiestnenie blízko kolesá dodá vášmu videu ten správny šmrnc. Rovnako ľahko môžete kameru natočiť aj na seba. Držiaky na riadidlá sa obvykle predávajú v niekoľkých veľkostiach, podľa priemeru rúrky, na ktorú ich chcete pripevniť. Vždy sa tak presvedčte, že si objednávate tú správnu.

Nebojte sa vody

O kameru sa nemusíte báť, ani keď natáčate blízko vody alebo rovno v nej. Je však dobré pamätať na vodotesné puzdrá a tiež na plaváky, ktoré kameru udržia na hladine, aj keď ju pustíte.

Teleskopické tyče (monopody, selfie tyče)

Inými slovami monopody alebo tiež selfie sticky sú tiež veľmi užitočným príslušenstvom. Ich využitie je samozrejme oveľa širšia ako iba vytváranie "selfíček" s priateľmi. Budú sa vám hodiť napríklad na koncertoch, kde cez niekoľkotisícový dav nemáte práve ideálne výhľad, ale vďaka dlhej teleskopickej tyči zaobstaráte parádne zábery obľúbeného interpreta. Ideálne sú aj pre tvorbu videí z pohľadu follow cam, kedy z blízka chcete natočiť treba jazdu ďalšieho jazdca na lyžiach, ale nechcete sa mu motať v ceste.

Monopody vyberajte podľa nasledujúcich vlastností:

  • Maximálna dĺžka po vysunutí - Čím dlhšia tyč, tým viac sa vám do záberu zmestí objektov. Klasické selfie sticky môžu mať dĺžku od 50 do 150 cm.

  • Kompaktnosť v zloženom stave - Niektoré monopody sa dajú zložiť viac, niektoré menej. Vždy preto premýšľajte, koľko priestoru na ne, napríklad v batohu, máte.

  • Konštrukcia - teleskopických tyčí je na trhu veľa a nie všetky sú vyrobené kvalitne, prípadne sa nehodia pre športové využitie. Ak sa s tyčou chystáte vyraziť do terénu, voľte radšej robustnejšie a pevnejšie konštrukcie. Vaša kamera potom bude v bezpečí. Na trhu nájdete aj tyče, ktoré sa aj s kamerou udržia na hladine, čo oceníte pri natáčaní v blízkosti vody.

  • Možnosti využitia - Niektoré monopody sa dajú využiť ako športové kamery, tak so zrkadlovkou alebo chytrým telefónom. V takom prípade väčšinou stačí dokúpiť príslušnú redukciu a hneď máte multifunkčnú tyč pre každé zariadenie.

Diaľkové ovládače

Vo chvíli, kedy máte kameru pripevnenú na helme alebo na strome, okolo ktorého sa chystáte presvišťať, je praktické mať možnosť ovládať kameru diaľkovo. K tomu slúžia špeciálne ovládače. Niektoré využívajú Bluetooth, iné sú pripojené cez Wi-Fi. K bežným funkciám patrí možnosť spustiť či prerušiť nahrávanie a prístup do nastavenia kamery. Ovládače, ktoré využívajú Wi-Fi majú spravidla väčší dosah - napríklad až 180 metrov. Z jedného ovládača sa pri niektorých modeloch dá takisto ovládať viac kamier naraz.

Ochranné rámčeky

Sú situácie, v ktorých sa používanie štandardného vodotesného puzdra nehodí. Napríklad vtedy, keď potrebujete kvalitne zachytiť zvuk. Napriek tomu ale chcete mať svoju kameru v bezpečí pred mechanickým poškodením a navyše ju pripevniť do nejakého držiaka. Riešením sú ochranné rámčeky, ktoré nezaberú veľa miesta, a do držiakov ich ľahko nacvaknete.

Stabilizátory

Stabilizátory sa radia medzi pokročilé príslušenstvo, ktoré vaše bežné zábery posunie na profesionálnu úroveň. Cieľom stabilizátorov je odstrániť z videa tras, ktorému sa pri športových aktivitách zákonite nevyhnete. Video je potom dokonale pokojné a stabilné.

Medzi stabilizátormi sú veľké rozdiely a záleží na vás, koľko chcete investovať. Kým základné modely využívajú na stabilizáciu obrazu závažia, pokročilé bývajú osadené aj niekoľkých elektromotorčekmi, takže môžete uchytenú kameru ľubovoľne natáčať. Stabilizácia tiež býva viacosá, čo zaručuje perfektné výsledky aj vo veľmi náročných podmienkach.

Výhoda stabilizátorov (iným slovom tiež gimbal) spočíva v tom, že sa väčšinou dajú pripevniť priamo na držiaky pre športové kamery. Môžete tak využiť úchyty, ktoré už máte. Jednoducho na ne pricvaknú stabilizátor a až na neho samotnú kameru.

Externé displeje a diaľkové ovládače

Ak chcete mať nad vyfotenými zábermi dokonalú kontrolu, oplatí sa obstaranie externého displeja. Ten zvláda prenášať obraz v priamom prenose zo športovej kamery a vy tak v každom okamihu viete, čo natáčate. Displeje sú zároveň vyrobené tak, aby vydržali outdoorové aktivity bez problému a dali sa ľahko nosiť napríklad na zápästí. Často v sebe zahŕňajú aj funkcie diaľkového ovládača, takže môžete bezdrôtovo zapnúť či vypnúť nahrávanie alebo upraviť nastavenia kamery. Pre tento špecifický typ príslušenstva sa vžil názov remove, podla značky ovládajúci tento segment.

Postroje pro psy

Natáčať môžete ľahko aj z perspektívy svojho štvornohého maznáčika. Stačí mu zaobstarať postroj, ktorý kameru pripevní na jeho chrbát. Postroje sú vyrobené z príjemných materiálov, aby psa nijako neobťažovali. Vďaka nastaviteľnej veľkosti sa hodia pre väčšinu plemien.

Nákupného poradcu pripravil obchod PrislušenstvíMadMan.cz.